Podsumowanie

Samotna podróż bez pomocy biura podróży okazała się ciekawym doświadczeniem. Zapoznałam się z historią, kulturą i dzisiejszą codziennością metropolii, jaką jest Kuala Lumpur.

Jestem pełna podziwu dla tego miejsca, gdzie rozwój jest tak wielki i szybki ( jak wcześniej wspominałam na każdym kroku widać nowe inwestycje, budowane z ogromnym rozmachem), że stawia Malezję w rzędzie azjatyckich gospodarczych tygrysów. Istnieje wiele rozbieżnych teorii ekonomicznych tłumaczących sukces ekonomiczny azjatyckich tygrysów. Najczęściej uważa się jednak, że głównymi czynnikami ich sukcesu były:

  • niskie podatki i minimalne wydatki socjalne,
  • wysoki etos pracy, początkowo niskie płace i małe wymagania bytowe ludności,
  • startowanie z bardzo niskiego pułapu poziomu życia,
  • położenie geopolityczne umożliwiające łatwy dostęp do rynków zbytów krajów rozwiniętych,
  • szybkie postępy w edukacji,
  • wysoka stopa oszczędności i inwestycji,
  • otwarcie na kapitał inwestycyjny przy jednoczesnej ochronie własnego rynku wewnętrznego

ciekawa teoria, prawda ?

Miasto jest paraliżowane ogromnym ruchem samochodowym , a władze próbują uporać się z tym problemem poprzez rozbudowaną infrastrukturę podziemnych kolejek oraz promocję komunikacji miejskiej poprzez wprowadzenie bezpłatnej linii autobusowej GoKL.

W czasie swojej podróży i pobytu w KL:

– czułam się bardzo bezpiecznie, ludzie na ogół są życzliwi i chętni do pomocy, komunikacja jest na tyle prosto opisana, że nie ma większego problemu z dotarciem do wybranego miejsca.

– popełniłam kilka błędów ale kto nic nie robi ten się nie myli  🙂 🙂

– zakończyłam podróż co oznacza: w myśl znanej sentencji „każdy koniec jest początkiem czegoś nowego”   …… 😉

– jestem pełna wrażeń i wspomnień a jedno z nich pozostanie na zawsze w moim sercu i pamięci i pozostanie …… moją słodką tajemnicą , której i wy doświadczycie jeśli zdecydujecie się na jakieś małe szaleństwo w życiu.

Jeśliby ktoś z Was wybierał się do Azji polecam blog http://zuinasia.com/ . Blog prowadzi fantastyczna dziewczyna z Poznania, obecnie mieszkanka Kuala Lumpur, której informacje są rzetelne, aktualne i niezwykle bogate.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *