Jak trafiłam na malezyjskie wesele

Zaledwie dwa przystanki od Masjid Jamek przy którym mieszkam, tuż przy KLCC  ( Petronas Twin Tower ) znajduje się Kampong Baru – tradycyjna malajska dzielnica ze starymi domkami, otoczona nowoczesnymi wieżowcami.

tradycyjny domek malajski w Kampong Baru
tradycyjny domek malajski w Kampong Baru

Klimat tej enklawy niewiele różni się od innych dzielnic turystycznych. Zastałam tu sporo straganów i oczywiście wszelakich jadłodajni. Podczas rozmowy z jednym ze sprzedawców przyłączył się do niej dość młody chłopak i towarzyszył mi już przez cały czas pobytu w Kampong Baru. Okazało się to nawet miłe, ponieważ udzielił mi paru informacji o tym miejscu a poza tym miałam z kim porozmawiać. W pewnym miejscu natknęliśmy się na uroczystość wesela malezyjskiego o czym zawiadamiała wystrojona brama. Rodzice młodych dostrzegli nasze zainteresowanie i zaprosili nas do środka oraz na lunch.

DSCN1896

 

młoda Para

Malezyjczycy są ludźmi bezinteresownej serdeczności i gościnności co Polakom trudno niekiedy przychodzi. Byli pełni radości z tego doniosłego wydarzenia i widać było serdeczność jaka z nich emanuje. Centralnym punktem uroczystości jest fakt zawarcia związku małżeńskiego i to jest najbardziej celebrowane. Życzenia składa się poprzez posypanie młodym rąk ryżem, płatkami kwiatów i wodą. Następnie gość składający życzenie otrzymuje kwiat z przypiętym do niego jajkiem.

symboliczny prezent dla każdego gościa - jajko
symboliczny prezent dla każdego gościa – jajko

Rytuał ten ma znaczenie symboliczne i jest kultywowany wśród Malezyjczyków.

Para młoda przyjmuje życzenia

Było to bardzo fajne doświadczenie : Panna młoda w musztardowej sukni ze szczelnie zawiniętą głową Pan młody w garniturze i …. raibanch – szczęśliwi, radośni.

Przeciwnie do przepychu polskiego wesela, malezyjskie menu jest o wiele skromniejsze: podano ryż, dwa rodzaje mięsa – kurczak pieczony na słodko, mięso w sosie oraz ananas na słodko – ostro i sosy typu curry, paprykowy. Do tego napój a na deser słodki przysmak ryżowo bambusowy i czekoladowy. Wszystko bardzo smaczne. Alkoholu nie zauważyłam.

menu

wesele
wesele

DSCN1889

Oprawę muzyczną zapewniał didżej serwujący malajską muzykę, zespól muzyczny jedynie wprowadzał pana młodego.

na do widzenia otrzymaliśmy jeszcze drobne prezenty dla gości

DSCN1924[1]

Był to pełen wrażeń dzień, pozostawił w pamięci nie tylko uroczystość wesela ale serdeczność i gościnność tubylców a także nową znajomość z Montherem – studentem ekonomii z Palestyny.

Monther - student ekonomii z Palestyny
Monther – student ekonomii z Palestyny

DSCN1890

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *